Menu

Californication

STAŽENÍ

Obsah:

Obraz toho, jak to může mezi muži a ženami chodit…tentokrát obraz plný sarkasmu, sexismu a pravdy, která si na nic nehraje, na nic si nehraje a prcá na jakoukoli korektnost.

Hank Moody napsal bestseller Bůh nás všechny nenávidí. Pak přišla tvůrčí krize…tu řeší autor svým vlastním způsobem. Známosti na jednu noc, marihuana, pití, další krásky v posteli a tak podobně. Jasným následkem je odchod partnerky Karen i dcery Beccy.

Hank si uvědomuje, o koho přišel a chce svou milou získat zpátky. Zároveň ale nechce opustit svůj způsob života. Je to prostě rebel a sexuální stroj, který nelze ukojit běžnými metodami.

Očima naší redakce :

Představte si, že píšete scénář k nějakému seriálu. Dáváte si záležet na každičkém dialogu, na každé pronesené větě. Dbáte prokreslení charakterů a dokonalé provázanosti všech událostí. Jenže „váš“ seriál, ač kritiky obdivovaný, nemá divácký úspěch a končí po první sérii. A zhruba ve stejné době do statisíců domácností svým ležérním stylem a s „kurvadoprdelepiča“ na rtech vkráčí Hank Moody. Hlavní hrdina seriálu Californication, suverénního diváckého hitu sezóny. Ne, na světě není žádná spravedlnost, ale srát na to, pojďme si proklepnout Moodyho: ztracená existence, která svůj talent rozmělňuje alkoholem a známostmi na jednu noc. Mluví jako ten nejmizernější dlaždič, souloží se vším, co má prsa a tělesné otvory na patřičných místech, pije jak duha a není mu cizí pozvracet umělecké dílo za několik tisíc dolarů. Californication nesplétá dějové nitky nijak rafinovaně, pouze vrší vtipně trapné a trapně vtipné situace a sem tam překvapí nenadálým hnutím mysli některé z postav. V podstatě jde o to, že Hank se (ne)snaží vyhrabat ze sraček, do kterých spadl, urovnat vztah se svou ex-manželkou a dcerou a napsat novou knihu. Ale jeho (ne)snažení je tak neodolatelně přisprostlé a bezradně „lůzrovské“, že mu málokdo dokáže odolávat po celých dvanáct epizod. Některé hlášky by zasloužily vytesat do mramoru (úmyslně nebudu uvádět příklad, neboť vytržené z kontextu pozbývají původní údernosti) a některé extrémně absurdní momenty bych si rád přehrával pořád dokola (Ménage à trois z desáté epizody kupříkladu). Abych uvedl věci na pravou míru – nebyl jsem z Californication vyvařenej jako jiní. Některé díly se celkem táhly a bezdějovost, neřkuli komplexní vnitřní prázdnota, mi z hlediska dramaturgické výstavby připadala jako vyložené harakiri. No a potom ta možnost srovnání s takovým Studiem 60, což je precizně vybroušený diamant, jehož oslnivost nestojí a nepadá s titulní postavou. Jak jsem však již zmínil, Hank Moody je (hlavně díky Duchovného „odjebatseodtud“ výkonu) titulní postavou příliš výjimečnou, aby vám alespoň zčásti nepřirostla k srdci. Navíc, jakkoliv se může výchovný charakter tohoto díla jevit nulovým, pod vlivem páté epizody jsem začal omezovat používání anglických zkratek. 

Plný názevCalifornication
Status: Skončeno
Žánr:Komedie, drama
Protagonisté: David Duchovny, Natascha McElhone, Madeleine Martin, Evan Handler, Pamela Adlon
Scénář:Tom Kapinos, Ildy Modrovich, Daisy Gardner, Susan McMartin, Eric Weinberg
Režie:Stephen Hopkins, Scott Winant, Michael Lembeck, Bart Freundlich, Ken Whittingham
Stopáž: 30 minut
Rok výroby:2007
Epizody, série, celovečerní:7 sérií po 12ti dílech
Země původu:USA