Menu

Cleverman: první dojmy

28.6.2016 - Recenze a dojmy

01-Cleverman-1600x900

Co nabízí a předvádí australské scifi?

Cleverman je podle informací seriálu vůdce Austrálců či Aboridžinců, původních obyvatel Austrálie s nepřerušenou původní kulturou. V nepříliš vzdálené budoucnosti podléhají přísnému rasovému dohledu a izolaci od běžných obyvatel.

Série zatím přinesla celkem obvykle ingredience – komunitu se schonostmi, které se lidstvo bojí či ji zneužívá k vlastním cílům. Několik boháčů, kteří chtějí politický kontext použít pro své obohacení a dva bratry. Jeden touží po moci Clevermana, druhému je to tak nějak ukradené. Ale jak na potvoru právě ten druhý získá Clevermanovy schopnosti od umírajícího strýčka.

Přes veškerou snahu přináší série zatím průměrnou podívanou. Motiv s původní australskou kulturou je fajn a třeba bude opravdu zajímavě rozveden. Dost na škodu jsou vyhypované ukázky z dalšího děje, které od druhého dílu prostupují stopář co deset minut a připomínají jakési mikrotrailery na zbytek té samé epizody. Prvek velmi otravný.

Zatím mám dojem, že tvůrce padli na nevyužitou myšlenku, ale nějak ji nejsou schopni zpracovat obsažně a atraktivně či dovést diváka k zájmu o konkrétní postavu. Pokud nevybočující herci s minimem mimiky předvádí předvídatelný šablonovitý scénář, moc nadějí na výraznost počin nemá.