Menu

Mr. Robot – dojmy z pilotu

16.6.2015 - Recenze a dojmy

Projektů s počítačovou tematikou není ve filmech ani seriálech zase tolik, jak by se mohlo zdát. Kvalitních věcí v tomto ohledu je ještě míň. A na dobře udělaný seriál o hackerech si opravdu nevzpomenu, ačkoli knižních thrillerů, které by šly nějakým způsobem na plátno převést, bude nepochybně celkem dost.

O to víc pak potěší skutečnost, že právě Mr. Robot se vydal cestou neoslnivou, zato ale kvalitní a velmi věhorodnou. Proč neoslnivou? Protože tenhle seriál podle všeho nespoléhá na laciné efekty a tunu vychytávek, jaké dovedou v mnoha jiných filmech akorát otrávit sledování komukoli, kdo nepoužívá počítač jen na filmy a facebook.

A proč kvalitní a věrohodnou? Za prvé prostředí. Je velmi syrové, barvy jsou tlumené a celé to působí například jako Mannův Collateral s Tomem Cruisem. Tématu to perfektně sedne. Věrohodnost? No, nejsem zase v IT oblasti natolik znalý, abych posuzoval nastavení serverů nebo hledání rootkitů. Ale kdokoli tohle vytvářel, věděl minimálně to, že existuje i Linux, jak vypadá a že je v něm něco jménem terminál.

Nečekejte tady oslnivé střídání obrazovek prapodivných systémů a notebooky, které se okamžitě dostanou přes cokoli, jen co jsou připojeny na mobil a protagonista se dotkne klávesnice. Ne, tady je to opravdu o kontrole IP adres, psaní příkazů a kontrastu černého okna a řádků kódu v několika barvách.

vlcsnap-2015-06-16-01h18m16s191

Zápletka se viditelně inspirovala v mnoha ohledech Dexterem, ale není to samoúčelné vykrádání.

Jen si to srovnejme…měli jsme tu Dextera Morgana, který se snažil z nutnosti zapadnout mezi normální lidi, ačkoli nebyl schopen cítit emoce a měl slušné vražedné sklony. Máme tu Elliota, technika bezpečnostní firmy AllSafe, který po nocích hackuje a odhaluje pravdu o lidech.

Dexter pronásledoval, sledoval a zabíjel ty, kteří podle jeho soudu unikli spravedlnosti. Elliot tahá ze sítě informace o podvodech, o klamání lidí kolem něj a díky této špíně nutí dealery dětské pornografie nebo seznamkové podvodníky přiznat barvu. Podobně jako si Dexter skladoval sklíčka s kapkou krve, Elliot má album s CDčky plnými informací o konkrétních osobách.

Dexter vedl mnoho vnitřních monologů prostoupených cynismem, černohumornými úvahami a otázkami po vlastní morálce. Elliot vede mrazivé monology o povaze společnosti, nudnosti společenských interakcí a nudnosti lidí jako takových. Svoje dny i noci přežívá pomocí drobných dávek morfia a dalších…substancí, kterými ho přátelé dealeři vždycky rádi zásobí.

vlcsnap-2015-06-16-01h19m00s977

Jeho působení je život nočního stínu, který se nijak výrazně neprojevuje, ale kterému mnoho věcí není lhostejných.

Pokud Pan Robot vydrží v tomto duchu i nadále, rozhodně nás čeká zajímavý čas provázený věčnou přítomností příkazové řádky a černé kapuce, které nic neunikne.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *