Menu

Stitchers – dojmy z pilotu

5.6.2015 - Recenze a dojmy

Když jsem si přečetl obsah a narazil na čtení mysli nedávno zesnulých a viděl tělo položené v akváriu, vybavil se mi téměř okamžitě Minority Report.

vlcsnap-2015-06-05-16h09m07s794

Ačkoli Stitchers asi díru do světa neudělá, je fakt, že pilot navnadil na slušnou stylovku, která pokud přidá dostatečnou ústřední linii, nemusela by být rozhodně k zahození.

A co že to tu tedy máme? Kirsten (Emma Ishta) právě suspendovali ze studia na univerzitě kvůli sabotáži výzkumu své spolubydlící a její vyhlídky nevypadají nijak růžově. Vtipné na tom je, že Kirsten je za prvé kočka, za druhé velmi slušná asociálka, za třetí geek a za čtvrté má poruchu vnímání času. Teďka postupně.

vlcsnap-2015-06-05-16h31m05s749

Je to světlovlasá kočka s kamenným výrazem, který k ní ale hrozně sedne. Taková ženská kombinace Sherlocka a Sheldona Coopera, kupodivu v celkem fungujícím poměru. Tím jsme vlastně pokryli i druhý bod.

Sabotáží, které se dopustila je pravděpodobně to, že zablokovala své spolubydlící notebook s výzkumem. Úvodní scénka s mobilem je příjemná.

Teď k tomu času. Kirsten není schopná vnímat běžné plynutí času. Takže například v momentě, kdy si před ní sednete na židli, neví, jestli jste tam minutu, hodinu nebo deset vteřin. Kvůli tomu musí průběh událostí odhadovat podle jiných událostí nebo procesů, u kterých zná jejich trvání a zbytek si odvodí. Tahle porucha je docela osvěžující motiv a navíc výborné vysvětlení pro její dedukční a paměťové výkony. Nemá je proto, že by to bylo cool, ale protože je to pro ni prostě životní nutnost.

vlcsnap-2015-06-05-16h22m12s656

A tahle holčina se dostane k Projektu. Projektu vládní agentury, která je schopná udržet vědomí mrtvého nějakou dobu aktivní a potřebuje osobu, která se mu „přišije“ (odtud Stitchers) do mysli a projde se jeho vzpomínkami. Projde zde platí doslova, protože Kirsten se jako nehmotný hologram objevuje v paměti mrtvého. To vypadá někdy docela psychedelicky, prostředí navíc reaguje na Kirstenin stres a chování, takže pokud je vyděšená, věci se kolem ní rozpadají, mizí, mění a podobně.

vlcsnap-2015-06-05-16h31m34s218

Celkem zklame nutná šablonovitost začátku, způsobená ale podle mě spíše stopáží, než tím, že by tam nešlo nic vytvořit. Z tohohle důvodu se mi líbilo, když měli například Suits jako pilot celovečerák. Ale s tím nic neuděláme.

Rozbíhá se nám tedy klasická spolupráce agentury s pokročilou technikou a zvláštním jedincem na vyšetřování případů. Na jednu stranu vždycky bylo, je a asi ještě bude dost, na druhou stranu holka geek / asociál / kočka vždycky potěší aspoň trochu.

Zázrak to nebude, ale na úroveň vizuálně příjemné oddechovky, u které se člověk pobaví, to může dosáhnout v pohodě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *