Menu

24 hodin / 24

STAŽENÍ

24_fox_hashslush5

Obsah:

Osm perných dnů (tj. osm sezón v průběhu devíti let) Jacka Bauera v rozmezí bezmála patnácti „seriálových“ let. „24“ má nespočet chyb (nevyrovnanost jednotlivých dílů jak kvalitou tak scénářem, někdy zbytečná natahovanost), ale v rámci žánru konspiračně-politických akčních seriálů nemá konkurenci. Ano, je to ve své podstatě čisté béčko, ale po většinu sérií sakra kvalitní béčko, kterému během nejvydařenějších sezón většina regulérních akčňáků nemá šanci konkurovat.

Výhodou je, že tvůrci neustále posouvají limity toho kam až lze v rámci nekabelové TV produkce zajít. Postavy jako takové nejsou sice nikterak extra zajímavé (až na Jacka samozřejmě), ale hlavně díky hercům většinou zaujmou. V zásadě největší chybou je, že každý díl je koncipován na třetiny. Bauer v terénu, politické čachry a dění v centrále CTU. A ta v CTU začne brzy nudit (později až aktivně štvát; dialogy v této části jsou skutečným „požitkem“), politické anabáze jsou někdy zajímavé (první série) a někdy ne (pozdější série) a tak jen ta Jackova linie si udrží kvalitu napříč všemi dny; ať již je zrovna over-the-top či ne. Rozhodně se tedy nejedná o nejlepší seriál všech dob, ale o nadprůměrné dílo, které i během pozdějších sezón stále nějaký ten potenciál skýtá.

Očima naší redakce :

1. den 4/5: Oproti zbytku Bauerových dnů je tento hodně „syrový“ a neotesaný. Nejde v něm o nic velkého a drží se v osobní rovině. Na rozdíl od pozdějších sérií stojí a padá se závěrečnými epizodami, bez nich zůstává pouze solidní, místy až moc klišovitou záležitostí. Osobně jsem tuto sérii docenil až časem.

2. den 5/5: Kvalitou, tempem i dějem nejvyrovnanější série, která skvěle funguje jako celek kde žádná epizoda nevyčnívá ani nezapadá. První ze dnů kde se již začíná projevovat temná stránka Jacka a hlavně tvůrci tentokrát nestaví děj na závěrečné pointě, ale tvoří v rámci děje vždy „podzápletky“ na 3-4 epizody. Škoda jen otravné linie s Kim a nudné dvojice úvodních epizod.

3. den 4/5: Škoda, že tato série nemá o pár dílů méně. Nenajde se zde sice slabá epizoda, ale hlavně kolem poloviny by se dalo hodně stříhat. Rozhodně stále nadstandardně kvalitní, s nejedním památným momentem (způsob jakým zemře jedna z hlavních postav).

4. den 4/5: Ve své podstatě restart bez většiny původního osazenstva a celkově tak trochu jinak pojatá sezóna; tentokrát známe hlavního protivníka od počátku, celý den je pojat jako jeden dlouhý řetězec akčních epizod bez výraznějších dějových zvratů. Rozhodně výborné a naštěstí než to začne být kolovrátkové, tak tvůrci v závěrečné třetině rozjedou jednu dějovou linku, která vyústí ve skvěle uzavřené finále, které mohlo celou „24“ stylově uzavřít.

5. den 3/5: Famózní a odvážný úvod sezóny, spousta skvěle zpracovaných témat, nápadů i zvratů. Nejedna epizoda, která se vryje do paměti. Přes všechny klady však tato série funguje pouze v jednotlivostech nikoli jako jednotný celek.

6. den 2/5: I tato série trpí stejnými neduhy jako ta minulá. V jednotlivých fragmentech mnohdy skvělá, ale nedrží to moc pohromadě. Přesto se rozjíždí zajímavě. Speciálně posledních cca deset minut čtvrté epizody je asi to nejlepší co doposavad „24“ nabídla. Ovšem vykrádání sebe sama je zde patrné až příliš. Vlastně to už tu a tam pěkně štve. Nebýt vynikajícího začátku a ucházejícího konce, tak jdu s hodnocením podstatně níže. Na vině je i to, že tvůrci zkoušejí zda by to fungovalo i bez Jacka a tak celá střední pasáž je skoro bez něj. Což je sebevražedná chyba, protože jediný důvod proč se to ještě nerozpadlo, je právě jen a pouze Bauer… Před dovršením „týdne v práci“ si Jack ještě stihl odskočit do Afriky na jeden (ne tak úplně)

celovečerák 24: Redemption 3/5.

7. den 1/5: První díl je parodie sebe sama a čistý odpad, ovšem pak se Jackova linie rychle zmátoří a zatím vypadá na jednu z nejlepších za poslední sezóny. Problém je, že ta prezidentská linka v odpadu zatím vytrvale setrvává. Ovšem v půlce série a tom WTF útoku na White house a toho co následuje už je odpad všechno. Pro zachování kladných vzpomínek na tu pravou čtyřiadvacítku raději přestávám sledovat. Damn it!

8. den 4/5: Nevydržel jsem a do poslední série se přeci jen pustil. Zvěsti o návratu kvality nelžou, osmý den je skutečně návrat ke kořenům. Možná až moc velký, jelikož všechny linky a napínavé momenty jsou pouhé recyklace nejlepších momentů minulých zdařilých sérií (převážně dvojky a čtyřky). Jenže funguje to, příjemně to plyne, ničím to nijak extra nezaujme a je to solidní průměr. Jenže pak to přijde, po cca dvou třetinách se vše vyřeší, hrozba je zažehnána a začne samostatný nový děj. Děj, ze kterého je jasné, že v šupíku byl dlouho a jen se čekalo až přijde pokyn pro jeho využití. Žádné hrozby, žádní teroristé, peripetie ze CTU upozaděny, jen návrat do osobní roviny ve stylu závěru prvního dne. Strhující, skvěle vymyšlené a i emočně plně funkční. Tedy ingredience, které ve 24 nebyly léta přítomny. Ano, jde o konec jak se patří. Konec, který dává zapomenout na předchozí sračkoidní série i na to, že měl přijít o nějaký ten pátek dříve a jediné co zamrzí je ponechání pootevřených vrátek (spíše vrat). Definitivní tečku to chtělo… No, však vy víte jakou.

 

Plný název24 hodin / 24
Status: Skončeno
Žánr:Drama, akční, thriller, krimi
Protagonisté: Kiefer Sutherland, Mary Lynn Rajskub, Carlos Bernard, Elisha Cuthbert, James Morrison, Sarah Clarke, Leslie Hope
Scénář:Howard Gordon, Manny Coto, Brannon Braga, Alex Gansa, Peter M. Lenkov
Režie:Winrich Kolbe, Ian Toynton, Bryan Spicer, Ken Girotti, Paul Shapiro
Stopáž: 45 minut
Rok výroby:2001
Epizody, série, celovečerní:192 dílů, 9 sérií
Země původu:USA