Menu

Ajťáci / The IT Crowd

STAŽENÍ

The_IT_Crowd_title_card

Obsah:

V přeplněném a nevzhledném suterénu, hluboko v útrobách budovy Reynholm Industries se skrývají Roy a Moss – pracovníci oddělení informačních technologií, zlořečení i vysmívaní svými bezohlednými kolegy. Jejich život ve světě serverů a protipožárních překážek je násilně přerušen příchodem nové personální manažerky Jen, která toho ví o počítačích asi tolik jako lama (nebo kterýkoliv jiný sudokopytník). Jen nemá zájem pracovat v ubohém suterénu a Roy s Mossem nechtějí pracovat pod někým, kdo nerozumí BASICu a nikdy neslyšel o dvojkové soustavě. Časem však přijdou na to, že mít jako vedoucí ženu, může mít i své výhody.

Hodnocení:

Životy programátorů musí být neskutečně vzrušující, není divu, že se je konečně někdo rozhodl převést do seriálové formy. Těžko si představit lepší námět na sitkom než každodenní osobní a pracovní radosti i starosti dvou borců z IT (ok, nejsou to přímo programátoři, ale osobně je řadím do stejné sorty lidí). Roy a Moss tráví většinu dne v tom nejspodnějším patře jedné vysoké budovy společně s nezdravě vybledlým hlídačem serveru („to není make-up“) a se šéfovou svého oddělení Jen.

Roy již několikrát pohořel při pokusech rozvést dialog mezi sličnými „kolegyněmi“ z vyšších pater na více než „Zkoušela jste to vypnout a zapnout?“, přesto se nevzdává a nadále se veřejně ztrapňuje. Moss má zvláštní účes, jeho zaujetí prací je záviděníhodné, skoro až děsivé, tam, kde mívají jiní lidé mozek má on spoustu jedniček a nul. Jen umí být pěkně hysterická, pohrdá přízemností svého zaměstnání a nepolevuje ve snaze vetřít se do přízně šéfa z nejvyšších a konečně postoupit do vyššího levelu, tedy patra.

Dva „příliš v pohodě“ týpci a jedna nohama ještě na zemi stojící žena… co mi to jenom připomíná? Black Books, pochopitelně, vždyť je také napsal stejný člověk, podobný je tedy i styl humoru. Navzdory přehnanosti většiny situací je to dost ze života a kdo zná nějaké zažrané programátory, jistě bude chápavě pokyvovat hlavou (a zlomyslně se bavit).

Seriál je prošpikován odkazy na populární kulturu (nápisy na krabicích), bohužel svoje nejlepší náboje vystřílí poměrně brzy a po brilantním nástupu jde od konce druhé série dále už spíše o vtipy založené na zmatcích, které jsme viděli už v tolika průměrných britských komediích. Často se pak ptáte, jestli to tvůrci myslí vážně, nebo byli jen líní ze situace zkusit vytěžit víc. Ostatně stejným natahováním a absencí živějšího materálu trpěly ke konci i právě Black Books.

 

Plný názevAjťáci / IT Crowd
Status: Skončeno
Žánr:Komedie
Protagonisté: Chris O'Dowd, Richard Ayoade, Katherine Parkinson, Christopher Morris, Dolly Wells
Scénář:Graham Linehan
Režie:Graham Linehan, Richard Boden, Ben Gosling Fuller
Stopáž: 23 minut, 1x48 minut
Rok výroby:2006
Epizody, série, celovečerní:4 série
Země původu:Velká Británie