Menu

Anatomie lži / Lie to me

STAŽENÍ

Obsah:

Tim Roth coby Dr. Lightman je přední světový expert na detekci lži pomocí studia lidské mimiky, konkrétně mikrovýrazů tváře. On a jeho tým dokáží perfektně analyzovat řeč těla, barvu hlasu a mimiku a odhalovat tak lež a pravdu. Vyhmátnou pocity a postoje – nenávist, pohrdání i sexuální přitažlivost.

Je jim to ovšem na překážku v osobních životech, protože toto umění nelze vypnout a nelze nevnímat, že lžou i přátelé nebo partneři.

Skupina Dr. Lightmana Lightman Group spolupracuje například s FBI, CIA či dalšími agenturami a nechává se najímat na odhalování zločinů a výslechy svědků a podezřelých…

Hodnocení:

Na rozdíl od mnoha jiných sociálně inženýrských seriálů (Monk, Mentalista apod.) je Anatomie lži založena na reálných poznatcích, plně předvedených a zdůvodněných, což z ní dělá částečně i dokument, ze kterého si lze kromě zábavy u kriminální zápletky také něco odnést – například šikovnou poučku, že pokud si člověk to, co včera dělal, vymyslel, má problémy říct události pozpátky apod.

Tim Roth se tu dá přirovnat k Dr. Gregu Housovi – pro svoje kolegy je často nesnesitelný (i když chodící detekroty lži jsou tu vlastně všichni), ale diváky rozhodně baví. Problém je v tom, že lžou samozřejmě i všichni herci, tedy aspoň tehdy, když po Lightmanově vzoru začnete zkoumat je samotné. Kvůli tomu se tu nevyskytují souvislé záběry, ze kterých bychom skutečně lovili, ale tým upozorňuje na velké detaily a ukazuje zpomalené záběry z výslechů nebo záznamů kamer.

Díky tomu se ze seriálu s velkým potenciálem stává tak trochu věčný tutorial s otevřenou nápovědou, kde chybí pasáž typu „teď si to zkuste naostro a sami“. Ačkoli je seriál mnohem autentičtější než mnoho ostatních kriminálek, svůj stín tak překrčuje jen o několik krůčků. I tak jsou to ale velmi dobré krůčky, bohužel ukončené po třech sériích.

Plný názevAnatomie lži / Lie to me
Status: Skončeno
Žánr:Drama, krimi
Protagonisté: Tim Roth, Kelli Williams, Monica Raymund, Brendan Hines, Hayley McFarland, Kristen Ariza
Scénář:Kevin Fox, Josh Singer, T.J. Brady, Elizabeth Craft, Sarah Fain, Rasheed Newson
Režie:Robert Schwentke, Adam Davidson, Eric Laneuville, John Behring, Seith Mann
Stopáž: 45 minut
Rok výroby:2009
Epizody, série, celovečerní:3 série
Země původu:USA