Menu

Dexter

STAŽENÍ

Obsah:

Dexter Morgan, na první pohled sympatický vyšetřovatel v nejlepších letech, má nezvyklého koníčka. Zabíjí lidi. Dexter totiž už od dětství prakticky necítí žádné emoce. Jediné, co u něj dokáže ještě zvednout hladinu adrenalinu je usmrcení jiného člověka. Jeho práce forenzního vyšetřovatele (bez problému by zapadl do kriminálky Miami) mu umožňuje přístup k nevyřešeným případům, kde se pachatele nepodařilo usvědčit, Dexter prostě vezme spravedlnost do vlastních rukou a sám se pak spravedlnosti vyhne. Jenže nejde o žádného „mstitele“, sám Dexter s vražděním nemůže přestat a musí pořád naplňovat svou jedinou touhu. Policie se s tak rafinovaným vrahem ještě nesetkala a zdá se, že jeho řádění nemůže (nebo snad ani nechce) zabránit. Aby se Dexter mohl začlenit do společnosti, musí každý den hrát svou roli člověka s normálními emocemi. Ke každé situaci má přiřazenou nějakou emoci, kterou prostě předvede aby ho okolí nepovažovalo za bezcitného a kupodivu se mu to daří (až na občasné škobrtnutí) perfektně. „Člověk“ kterého Dexter hraje je zdvořilý, šarmantní a charismatický, což mu zajišťuje hodně přátel a hezkou přítelkyni (o které se taky nedá říct že by byla normální). Jenže jak dlouho může svobodně po světě takový nebohý psychopat chodit, než si ho někdo všimne?

Verdikt:

K Dexterovi jsem se dostal celkem pozdě, někdy po opadnutí prvotního nadšení na seriálové scéně. Ovšem tento neskutečně sympatický sociopat si mě okamžitě získal. Pokud ho mám k něčemu přirovnat, je to něco z Hannibala Lectera (ale vtipnější a bez vaření), doplněné černohumorným a cynickým meditováním o životě a lidech z Mrtví jako já.

Po druhé sérii velmi oceňuji, že každá sezona má vlastní uzavřený příběh, takže funguje sama o sobě i ve spojení s ostatními – Dexter se vyvíjí po celou dobu, není rozhoděn statickou postavou. Byla by z něj vlastně celkem tuctová kriminálka, nebýt jeho vnitřních monologů a způsobu uvažování. Seriál, kde hlavní hrdina skoro při každém rozhovoru metodicky rozebírá, jak by mohl dotyčného odstranit, pokud by byl na překážku, evokuje hraní Hitmana přenesené na filmové (pardon, seriálové) plátno.

Vzhledem k tomu, že Dexter není schopen cítit prakticky žádné emoce, ale snaží se předstírat normální život, jsou i tyhle komentáře hrozně výživné – Tvářit se celé dopoledne zdrceně je hrozná fuška.

Plný názevDexter
Status: skončeno
Žánr:krimi, drama, thriller
Protagonisté: Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas, James Remar, C.S. Lee, Lauren Vélez
Scénář:Jeff Lindsay, Tim Schlattmann, Manny Coto, Melissa Rosenberg, Charles H. Eglee, Adam Fierro, Clyde Phillips
Režie:John Dahl, Steve Shill, Keith Gordon, Marcos Siega, Adam Davidson, Michael Cuesta
Stopáž: 55 minut
Rok výroby:2006
Epizody, série, celovečerní:Osm sérií
Země původu:USA