Menu

Ohlédnutí za Castlem na zabití aneb Poprava po osmi sériích

16.6.2016 - Recenze a dojmy

Castle

 

Je to přesně měsíc, co episodou Crossfire skončila osmá a poslední řada jednoho z nejoblíbenějších seriálů současnosti, Castle na zabití. Takže je čas se po odplavení emočního návalu poohlédnout za tímto počinem s čistou hlavou.

Castle přinesl klasickou sestavu civilního konzultanta, který pomáhá policii řešit vraždy. V tomto případě původně proto, že je Rick Castle povolán jako svědek, protože se vraždí podle jeho knih. Tento motiv ale velmi rychle zmizel a Castle se stal trvalým externím členem týmu.

Žánrově jde o sérii s několika osvěžujícími prvky. Herecké obsazení je na jedničku s hvězdičkou. Žádný z charakterů není plochý a všechny postavy procházejí zajímavými a současně uvěřitelnými změnami a vývojem. Castle navíc duo policie a konzultant oživuje kombinací několika perspektiv. Jako hrdina nemá totiž spisovatel žádné nadpřirozené schopnosti ani genialitu ale zná lidské chování a ví, že za každým činem je motiv a příběh.

Série rostla, rozvíjela se, přidávala občas další postavy a samozřejmě tu byla hlavní dějová linie, která procházela většinou sezón, tedy vraždy matky Kate Beckettové. Ta byla objasněna jen proto, aby její organizátor neřekl poslední slovo a stal se sice vězněnou, ale tichou entitou, která jen čeká na možnost dalšího úderu.

Ačkoli se seriál se všemi twisty vyrovnal velmi chytře, elegantně a čistě, ke konci bylo znát přešlapování na místě. Ani ne rozložením týmu, spíše tím, že tento tým nečekaly výraznější a zajímavější výzvy. Po konci hlavního enigmatického padoucha proháněla ústřední dvojice tajemný LokSat. Jeho výsledek byl aspoň pro mě velmi fádní a poslední episoda mě doslova nakrkla.

Ona nebyla navržená špatně. Ale pokud tohle mělo být finále, pak není hodno Castla a vystačilo by maximálně na záporáka pro jeden díl, nikoli pro završení sezóny, potažmo seriálu jako celku.

Přitom se prostředí Castla vyvinulo ve velmi podnětné osazení včetně kontaktů na tajné služby, vlastní kanceláře, více než schopné dcery a policejní kapitánky jako chotě. Navíc i Castle sám si získal pověst člověka, se kterým je nutno počítat, takže ho ke spolupráci přibírá nejen policie, ale i tajné služby či další organizace. Není už rozhodně pouhý civilista a má mnoho schopností a znalostí, které mají jinak jen agenti speciálních jednotek. Navíc toho sám přežil a překonal možná víc, než většina začínajících agentů.

Konec tedy považuji za doslovné „zaříznutí“ výborného seriálu, který si až do konce držel správnou kombinaci nadhledu, akce, dramatu i vypjatosti. Vydržel by rozhodně déle a závěrečná epizoda nijak neruší to, že jako celek se jedná o jeden z nejkrásnějších projektů, jaký se mi kdy proháněl po monitoru.