Menu

Pán času / Doctor who

  STAŽENÍ Pán času_Doctor Who

Obsah:

Pokračování klasického anglického sci-fi seriálu, který se natáčel v letech 1963-1989. Devatenáctiletá Londýňanka Rose Tyler (Billie Piper) žije jednotvárný život prodavačky v obchodním domě s oblečením a nevidí před sebou jinou budoucnost. To se změní ve chvíli, kdy ji po zavíračce ve skladu napadnou oživlé figuríny. Zachrání ji záhadný muž, který se představí jako Doktor. Má neobvyklé znalosti a odlišné vnímání časoprostoru, než ostatní lidé. Rose na něj naráží znovu a znovu a ocitá se uprostřed boje o budoucnost lidstva, o kterém lidé ještě nevědí.

Ani Doktor není, co se zpočátku zdál; prochází dějinami, aniž by zestárl, a kde se objeví, tam se schyluje ke katastrofě. Ve skutečnosti pochází z rasy Timelordů, kteří kdysi dávno cestovali prostorem a časem v lodích Tardis (cestuje v poslední z nich) a dohlíželi na nerušený vývoj mladších civilizací. Prohráli však v Časových válkách a jejich domovská planeta byla zpustošena. Doktor zřejmě přežil jako jediný a v poslední prastaré a občas poruchové Tardis cestuje dějinami Země a je „stále na odchodu“. Tardis je vybavena chameleoním okruhem, který je ale porouchaný a tak loď stále vypadá jako modrá britská policejní budka z 60. let, zevnitř o hodně větší než zvenku. Doktor málokdy cestuje sám, a tak Rose nabídne, aby se k němu připojila.

Verdikt:

Pán času se už ze svojí podstaty a struktury vymyká všem ostatním seriálům. Není omezen ani časem, ani místem, ani formou zápletky. Je v něm drama, výborný humor (pozor, není to sitcom), velmi propracované zápletky (vynikající scénáristé včetně Stevena Moffata) a vynikající návrhy prostorů, tvorů, nestvůr, zbraní a spousty dalšího. Velmi často se stane, že na epizodu koukáte s otevřenou pusou a hlavou se vám honí něco jako Tohle už nic nepřekoná, jen aby vás další díl vzal někam úplně jinam a zase vás totálně okouzlil.

V nové verzi se vystřídali již čtyři herci – Christopher Eccleston, David Tennant, Matt Smith a aktuálně Peter Capaldi. Nedá se říct, který je lepší nebo horší, protože každý pojal Doktora zcela jinak a svým způsobem velmi výjimečně. Za sebe mohu říct (zatím jsem u Matta Smithe), že ve srovnání s ostatními mi Eccleston přirostl k srdci nejméně. Ne, že by byl špatný, ale s nástupem a rozjezdem Davida Tennanta jsem si postavu oblíbil asi stokrát více. Tennant je typem vynikajícího crazy vědce, Matt Smith trochu připomíná teenagera cestujícího vesmírem. Ale zatímco David Tennant spíše prováděl po planetách a světech, s Mattem Smithem přešel seriál více do osobní roviny a zabývá se více věcmi kolem Doktora samotného a udělal z něho více „člověka“, ne jen entitu, která všechno zvládá levou zadní.

Co mě mrzí je změna znělky. Se Smithovým nástupem přibylo barevnosti, ale někdy mám pocit, že trochu ubylo té jiskry „doktorovitosti“, která byla v seriálu předtím.

Plný názevPán času / Doctor Who
Status:
Žánr:Scifi, fantasy, dobrodružný, komedie,
Protagonisté: David Tennant, Matt Smith, Christopher Eccleston, Peter Capaldi, Billie Piper, Karen Gillan, Arthur Darvill, Catherine Tate, Freema Agyeman, Alex Kingston, Jenna Coleman
Scénář:Russell T. Davies, Steven Moffat, Mark Gatiss, Steve Thompson, Toby Whithouse
Režie:Graeme Harper, James Strong, James Hawes, Joe Ahearne, Charlie Palmer, Keith Boak
Stopáž: 45 minut
Rok výroby:2005
Epizody, série, celovečerní:
Země původu:Velká Británie